© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Wrestling Freestyle 69kg Pool Elimination Match 98
Results for 29 Sep 09:30 Official
  Wrestler   Country   Pts   Result
  ZOZIROV Zaza   UKR   3   PP
    WADA Takahiro   JPN   2    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Preliminaries 1 Contest 305
Results for 29 Sep 10:00 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    BIDANI Meriem   MAR   1    
  OKAMOTO Yoriko   JPN   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 4 x 100m Relay Round 1 Heat 5
Results for 29 Sep 10:32 Official
Rk     Country   Time   Time Behind    
1     USA   38.15        
2     JPN   38.52   0.37    
3     POL   38.74   0.59    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Preliminaries 1 Contest 307
Results for 29 Sep 10:30 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    BIDANI Meriem   MAR   1    
  OKAMOTO Yoriko   JPN   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 4 x 400m Relay Round 1 Heat 4
Results for 29 Sep 13:27 Official
Rk     Country   Time   Time Behind    
1     JPN   3:05.21        
2     RUS   3:05.37   0.16    
3     ZIM   3:05.60   0.39    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Diving 10m Platform Preliminary
Results for 29 Sep 10:10 Official
After Round 6 of 6
    Rk     Diver   Country   Total
Points
 
    1     TIAN Liang   CHN   503.16    
    2     HU Jia   CHN   485.43    
    3     SAOUTINE Dmitri   RUS   471.27    
    4     TERAUCHI Ken   JPN   457.59    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Preliminaries 2 Contest 317
Results for 29 Sep 15:00 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
  GUNDERSEN Trude   NOR   7   PTS
    OKAMOTO Yoriko   JPN   4    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Synchronized Swimming Team Free Routine
Results for 29 Sep 16:45 Official
  Rk   Country   Points   Behind  
  1   Gold Medal RUS     99.146       -  
  2   Silver Medal JPN     98.860       0.286  
  3   Bronze Medal CAN     97.357       1.789  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Wrestling Freestyle 85kg Pool Elimination Match 140
Results for 29 Sep 17:00 Official
  Wrestler   Country   Pts   Result
    KAWAI Tatsuo   JPN   1    
  BICHINASHVILI Davyd   UKR   7   PP

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Repechage Contest 327
Results for 29 Sep 19:30 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    MUESKENS Mirjam   NED       Round 0 -
    OKAMOTO Yoriko   JPN       Round 0 -

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Repechage Contest 329
Results for 29 Sep 20:00 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    MUESKENS Mirjam   NED   5    
  OKAMOTO Yoriko   JPN   7   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Rhythmic Gymnastics Group All-Around Qualification
Results for 28 Sep 15:40 Official
 
Rk
   
Country
  Total
Points
 
1     GRE   39.400  
2     RUS   39.366  
3     BLR   39.316  
4     JPN   38.766  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Final Contest 331
Results for 29 Sep 20:30 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
  Bronze Medal OKAMOTO Yoriko   JPN   6   PTS
    STEVENSON Sarah   GBR   5    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Diving 10m Platform Semifinal
Results for 29 Sep 20:10 Official
After Round 4 of 4
    Rk     Diver   Country   Total
Points
 
    1     TIAN Liang   CHN   704.61    
    2     HU Jia   CHN   692.04    
    3     SAOUTINE Dmitri   RUS   662.19    
    5     TERAUCHI Ken   JPN   649.08    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Final Contest 333
Results for 29 Sep 21:00 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
  Bronze Medal OKAMOTO Yoriko   JPN   6   PTS
    STEVENSON Sarah   GBR   5    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 4 x 100m Relay Semifinals Race 2
Results for 29 Sep 20:58 Official
Rk     Country   Time   Time Behind    
1     CUB   38.16        
2     BRA   38.27   0.11    
3     JPN   38.31   0.15    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Preliminaries 1 Contest 301
Results for 29 Sep 09:00 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    BIDANI Meriem   MAR       Round 0 -
    OKAMOTO Yoriko   JPN       Round 0 -

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Preliminaries 1 Contest 303
Results for 29 Sep 09:30 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    BIDANI Meriem   MAR       Round 0 -
    OKAMOTO Yoriko   JPN       Round 0 -

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 50km Walk Final
Results for 29 Sep 08:00 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1   Gold Medal KORZENIOWSKI Robert   POL   3:42:22        
2   Silver Medal FADEJEVS Aigars   LAT   3:43:40   1:18    
3   Bronze Medal SANCHEZ Joel   MEX   3:44:36   2:14    
36     IMAMURA Fumio   JPN   4:13:28   31:06    
      KOIKE Akihiko   JPN           DQ

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Taekwondo Under 67kg Preliminaries 2 Contest 315
Results for 29 Sep 14:30 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
  GUNDERSEN Trude   NOR   7   PTS
    OKAMOTO Yoriko   JPN   4    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 4 x 400m Relay Semifinals Race 2
Results for 29 Sep 21:39 Official
Rk     Country   Time   Time Behind    
1     NGR   3:01.06        
2     GBR   3:01.35   0.29    
3     AUS   3:01.91   0.85    
8     JPN   3:13.63   12.57