© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Canoe/Kayak Sprint K1 500m Heats Race 2
Results for 27 Sep 09:40 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
  1     IDEM GUERRINI Josefa   ITA   1:49.889        
  2     KOBAN Rita   HUN   1:50.777   0.888    
  3     NORTJE Ruth   RSA   1:51.047   1.158    
    8     MARUYAMA Sayuri   JPN   2:00.833   10.944    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Taekwondo Under 58kg Preliminaries 1 Contest 104
Results for 27 Sep 09:45 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    HIGUCHI Kiyoteru   JPN   0    
  HUANG Chih-Hsiung   TPE   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 200m Round 1 Heat 2
Results for 27 Sep 10:11 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     HEARD Floyd   USA   20.68        
2     ITO Koji   JPN   20.75   0.07    
3     HARTONEN Tommi   FIN   20.82   0.14    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 200m Round 1 Heat 6
Results for 27 Sep 10:35 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     WILLIAMS Christopher   JAM   20.45        
2     SUETSUGU Shingo   JPN   20.60   0.15    
3     JOSE Venancio   ESP   20.95   0.50    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Wrestling Greco-Roman 69kg Semifinals Match
Official
  Wrestler   Country   Pts   Result
  NAGATA Katsuhiko   JPN   3   PP
    GLOUCHKOV Alexei   RUS   1    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Taekwondo Under 58kg Preliminaries 1 Contest 108
Results for 27 Sep 10:45 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    HIGUCHI Kiyoteru   JPN   0    
  HUANG Chih-Hsiung   TPE   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Taekwondo Under 58kg Preliminaries 1 Contest 109
Results for 27 Sep 11:00 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    HIGUCHI Kiyoteru   JPN   0    
  HUANG Chih-Hsiung   TPE   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Taekwondo Under 58kg Preliminaries 1 Contest 110
Results for 27 Sep 11:15 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    HIGUCHI Kiyoteru   JPN   0    
  HUANG Chih-Hsiung   TPE   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics 10000m Round 1 Heat 1
Results for 27 Sep 12:40 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     TULU Derartu   ETH   32:06.19        
2     LOROUPE Tegla   KEN   32:06.41   0.22    
3     RIBEIRO Fernanda   POR   32:06.43   0.24    
5     HIROYAMA Harumi   JPN   32:07.68   1.49    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics 10000m Round 1 Heat 2
Results for 27 Sep 13:20 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     BARSOSIO Sally   KEN   32:34.07        
2     TIMBILIL Alice   KEN   32:34.15   0.08    
3     ADERE Berhane   ETH   32:34.62   0.55    
5     TAKAHASHI Chiemi   JPN   32:34.70   0.63    
8     KAWAKAMI Yuko   JPN   32:36.60   2.53    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Final Game 31
Results for 27 Sep 12:30 Official
    Country   Score   Total   Status
            1   2   3   4   5   6   7   8   9           
27 Sep 12:30       JPN   0   0   0   0   0   0   0   0   1      1   Game 31
  Bronze Medal KOR   0   0   0   0   0   0   0   3   0      3   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Road Cycling Road Race
Results for 27 Sep 10:00 Official
Lap 14 of  14
Rk Bib   Rider   Country   Time Behind  
1   60   Gold Medal ULLRICH Jan   GER   5:29:08    
2   83   Silver Medal VINOKOUROV Alexandre   KAZ   +9    
3   59   Bronze Medal KLOEDEN Andreas   GER   +12    
-   79     ABE Yoshiyuki   JPN   +0   DNF

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 100m Breaststroke Final
Results for 17 Sep 19:33 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal FIORAVANTI Domenico   ITA   1:00.46      
    2   Silver Medal MOSES Ed   USA   1:00.73   0.27    
    3   Bronze Medal SLOUDNOV Roman   RUS   1:00.91   0.45    
    4     KITAJIMA Kosuke   JPN   1:01.34   0.88    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Final Game 32
Results for 26 Sep 19:30 Official
    Country   Score   Total   Status
            1   2   3   4   5   6   7   8   9           
26 Sep 19:30     Silver Medal JPN   0   0   0   1   0   0   0   0      1   Game 32
  Gold Medal USA   0   0   0   0   1   0   0   1      2   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics 100m Hurdles Semifinals Race 2
Results for 27 Sep 18:08 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     ALOZIE Glory   NGR   12.68        
2     FOSTER Brigitte   JAM   12.70   0.02    
3     SHISHIGINA Olga   KAZ   12.71   0.03    
8     KANAZAWA Yvonne   JPN   13.16   0.48    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 200m Round 2 Heat 1
Results for 27 Sep 19:30 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     CAMPBELL Darren   GBR   20.13        
2     KENTERIS Konstantinos   GRE   20.14   0.01    
3     BOLDON Ato   TRI   20.28   0.15    
4     SUETSUGU Shingo   JPN   20.37   0.24    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 200m Round 2 Heat 2
Results for 27 Sep 19:37 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     THOMPSON Obadele   BAR   20.16        
2     MILLER Coby   USA   20.37   0.21    
3     COLLINS Kim   SKN   20.47   0.31    
4     ITO Koji   JPN   20.56   0.40    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Synchronized Swimming Duet Technical Routine
Results for 24 Sep 14:00 Official
  Rk   Name Country   Points   Behind  
  1     BRUSNIKINA Olga RUS     34.580       -  
        KISSELEVA Maria                  
  2     TACHIBANA Miya JPN     34.300       0.280  
        TAKEDA Miho                  
  3     DEDIEU Virginie FRA     33.997       0.583  
        LIGNOT Myriam                  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Synchronized Swimming Duet Free Routine Preliminary
Results for 25 Sep 17:00 Official
  Rk   Name Country   Points   Behind  
  1     BRUSNIKINA Olga RUS     99.060       -  
        KISSELEVA Maria                  
  2     TACHIBANA Miya JPN     98.260       0.800  
        TAKEDA Miho                  
  3     DEDIEU Virginie FRA     97.091       1.969  
        LIGNOT Myriam                  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Synchronized Swimming Duet Free Routine Final
Results for 26 Sep 14:00 Official
  Rk   Name Country   Points   Behind  
  1   Gold Medal BRUSNIKINA Olga RUS     99.580       -  
        KISSELEVA Maria                  
  2   Silver Medal TACHIBANA Miya JPN     98.650       0.930  
        TAKEDA Miho                  
  3   Bronze Medal DEDIEU Virginie FRA     97.437       2.143  
        LIGNOT Myriam                  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 5000m Round 1 Heat 1
Results for 27 Sep 22:05 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     LAHLAFI Brahim   MAR   13:22.70        
2     WOLDE Millon   ETH   13:22.75   0.05    
3     BAYISSA Fita   ETH   13:22.92   0.22    
10     HANADA Katsuhiko   JPN   13:41.31   18.61    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics Pole Vault Qualifying Round Group B
Results for 27 Sep 18:30 Official
Rk     Name   Country   Height   Behind    
1     HYSONG Nick   USA   5.70   0.00    
2     ECKER Daniel   GER   5.70   0.00    
3     STOLLE Michael   GER   5.70   0.00    
13     YOKOYAMA Manabu   JPN   5.55   0.15    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 5000m Round 1 Heat 2
Results for 27 Sep 22:25 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     SAIDI-SIEF Ali   ALG   13:29.24        
2     LEBID Sergiy   UKR   13:29.69   0.45    
3     ALEMU Dagne   ETH   13:29.93   0.69    
5     TAKAOKA Toshinari   JPN   13:29.99   0.75    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Semifinals Game 29
Results for 26 Sep 12:30 Official
    Country   Score   Total   Status
            1   2   3   4   5   6   7   8   9           
26 Sep 12:30       JPN   0   0   0   0   0   0   0   0   0      0   Game 29
    CUB   0   0   0   1   0   2   0   0   0      3   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Taekwondo Under 58kg Preliminaries 1 Contest 102
Results for 27 Sep 09:15 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    HIGUCHI Kiyoteru   JPN       Round 0 -
    HUANG Chih-Hsiung   TPE       Round 0 -

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Taekwondo Under 58kg Preliminaries 1 Contest 106
Results for 27 Sep 10:15 Official
  Contestant   Country   Pts/Time   Result
    HIGUCHI Kiyoteru   JPN   0    
  HUANG Chih-Hsiung   TPE   4   PTS

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Wrestling Greco-Roman 69kg Final Match
Official
  Wrestler   Country   Pts   Result
  Gold Medal AZCUY Filiberto   CUB   11   ST
  Silver Medal NAGATA Katsuhiko   JPN   0