© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Mountain Bike Cross Country
Results for 23 Sep 13:00 Official
Lap 5 of  5
Rk Bib   Rider   Country   Time Behind  
1   17   Gold Medal PEZZO Paola   ITA   1:49:24.38    
2   1   Silver Medal BLATTER Barbara   SUI   +27.04    
3   7   Bronze Medal FULLANA Margarita   ESP   +33.01    
26   26     NAMBU Hiroko   JPN   +16:49.50    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Wrestling Greco-Roman 63kg Pool Elimination Match
Official
  Wrestler   Country   Pts   Result
    MOTOKI Yasutoshi   JPN   1    
  KOMYSHENKO Grygoriy   UKR   3   PP
  MOTOKI Yasutoshi   JPN   14   ST
    AMANI Rasoul   NZL   0    
    MOTOKI Yasutoshi   JPN   3    
  MOTZER Beat   SUI   8   PP

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 110m Hurdles Round 1 Heat 6
Results for 24 Sep 10:40 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     JACKSON Colin   GBR   13.38        
2     SCIGACZEWSKI Tomasz   POL   13.53   0.15    
3     GIACONI Andrea   ITA   13.62   0.24    
5     TANIGAWA Satoru   JPN   13.74   0.36    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics Marathon Final
Results for 24 Sep 09:00 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1   Gold Medal TAKAHASHI Naoko   JPN   2:23:14        
2   Silver Medal SIMON Lidia   ROM   2:23:22   0:08    
3   Bronze Medal CHEPCHUMBA Joyce   KEN   2:24:45   1:31    
7     YAMAGUCHI Eri   JPN   2:27:03   3:49    
15     ICHIHASHI Ari   JPN   2:30:34   7:20    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Mountain Bike Cross Country
Results for 24 Sep 13:00 Official
Lap 7 of  7
Rk Bib   Rider   Country   Time Behind  
1   2   Gold Medal MARTINEZ Miguel   FRA   2:09:02.50    
2   5   Silver Medal MEIRHAEGHE Filip   BEL   +1:03.01    
3   6   Bronze Medal SAUSER Christoph   SUI   +2:18.50    
34   46     SUZUKI Raita   JPN   +2:09:02.50   LAP

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Synchronized Swimming Duet Technical Routine
Results for 24 Sep 14:00 Official
  Rk   Name Country   Points   Behind  
  1     BRUSNIKINA Olga RUS     34.580       -  
        KISSELEVA Maria                  
  2     TACHIBANA Miya JPN     34.300       0.280  
        TAKEDA Miho                  
  3     DEDIEU Virginie FRA     33.997       0.583  
        LIGNOT Myriam                  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Tennis Doubles Second Round
Results for 24 Sep 11:45 Official
  Pair Country     Details  
SANGARAM/TANASUGARN   THA   2 7 6   Match 22  
  MIYAGI/SUGIYAMA   JPN   6 5 2   Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Hurdles Round 1 Heat 2
Results for 24 Sep 18:22 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     MORI Fabrizio   ITA   49.35        
2     GORBAN Boris   RUS   49.44   0.09    
3     SANCHEZ Felix   DOM   49.70   0.35    
7     YAMAZAKI Kazuhiko   JPN   50.15   0.80    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Artistic Gymnastics Rings Final
Results for 24 Sep Official
 
Rk
 
Bib
   
Gymnast
 
Country
  Total
Points
 
  1   142   Gold Medal CSOLLANY Szilveszter   HUN   9.850  
  2   140   Silver Medal TAMPAKOS Dimosthenis   GRE   9.762  
  3   112   Bronze Medal IOVTCHEV Iordan   BUL   9.737  
  7   150     IWAI Norimasa   JPN   9.662  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Hurdles Round 1 Heat 8
Results for 24 Sep 19:01 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     ARAUJO Eronildes   BRA   50.06        
2     FRINOLLI PUZZILLI Giorgio   ITA   50.27   0.21    
3     SHIRYAYEV Vladislav   RUS   50.39   0.33    
8     TAMESUE Dai   JPN   1:01.81   11.75    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Preliminaries Game 27
Results for 24 Sep 18:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
24 Sep 18:30     CUB (5-1)   0   1   1   0   3   1   0   0   0      6   Game 27
      JPN (4-2)   0   0   0   2   0   0   0   0   0      2   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 110m Hurdles Round 2 Heat 1
Results for 24 Sep 20:20 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     GARCIA Anier   CUB   13.53        
2     BALZER Falk   GER   13.59   0.06    
3     CREAR Mark   USA   13.60   0.07    
7     TANIGAWA Satoru   JPN   13.94   0.41    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics Hammer Throw Final
Results for 24 Sep 20:50 Official
Rk     Name   Country   Distance   Behind    
1   Gold Medal ZIOLKOWSKI Szymon   POL   80.02   0.00    
2   Silver Medal VIZZONI Nicola   ITA   79.64   0.38    
3   Bronze Medal ASTAPKOVICH Igor   BLR   79.17   0.85    
9     MUROFUSHI Koji   JPN   76.60   3.42    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Rowing Ltwt Double Sculls Finals Race A
Results for 24 Sep 08:50 Official
  Rk   Crew Country   Time  
  1   Gold Medal KUCHARSKI Tomasz POL     6:21.75      
        SYCZ Robert              
  2   Silver Medal LUINI Elia ITA     6:23.47      
        PETTINARI Leonardo              
  3   Bronze Medal TOURON Pascal FRA     6:24.85      
        CHAPELLE Thibaud              
  6     HASE Hitoshi JPN     6:29.74      
        TAKEDA Daisaku              

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Wrestling Greco-Roman 76kg Pool Elimination Match
Official
  Wrestler   Country   Pts   Result
  BERZICZA Tamas   HUN   2   PP
    KATAYAMA Takamitsu   JPN   2    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Hurdles Round 1 Heat 4
Results for 24 Sep 18:36 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     MUZIK Jiri   CZE   50.11        
2     THOMAS Eric A   USA   50.16   0.05    
3     IAKOVAKIS Periklis   GRE   50.20   0.09    
4     KAWAMURA Hideaki   JPN   50.68   0.57