© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics Hammer Throw Qualifying Round Group A
Results for 23 Sep 10:00 Official
Rk     Name   Country   Distance   Behind    
1     SKVARUK Andriy   UKR   79.55   0.00    
2     MUROFUSHI Koji   JPN   78.49   1.06    
3     ZIOLKOWSKI Szymon   POL   77.81   1.74    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Rowing Ltwt Double Sculls Finals Race C
Results for 23 Sep 12:10 Official
  Rk   Crew Country   Time  
  1     ALLIQUANDER Anna HUN     7:13.22      
        REMSEI Monika              
  2     YOSHIDA Ayako JPN     7:15.01      
        IWAMOTO Akiko              
  3     MESA Marlenis CUB     7:19.63      
        TASET Dailin              

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Shooting 50m Rifle 3 Pos Qualification
Results for 23 Sep 09:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   421     DEBEVEC Rajmond   SLO   1,177.0    
2   344     STENVAAG Harald   NOR   1,175.0      
3   410     KHADJIBEKOV Artem   RUS   1,173.0      
40   265     KURITA Naoki   JPN   1,138.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Beach Volleyball Semifinals
Results for 23 Sep 14:30 Official
Time     Team   Country   Total
Score
Details
14:30     TAKAHASHI/SAIKI   JPN   10   Match 35
ADRIANA BEHAR/SHELDA   BRA   15   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Cross Country
Results for 23 Sep 13:00 Official
Lap 5 of  5
Rk Bib   Rider   Country   Time Behind  
1   17   Gold Medal PEZZO Paola   ITA   1:49:24.38    
2   1   Silver Medal BLATTER Barbara   SUI   +27.04    
3   7   Bronze Medal FULLANA Margarita   ESP   +33.01    
26   26     NAMBU Hiroko   JPN   +16:49.50    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 50m Freestyle Final
Results for 23 Sep 15:33 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal de BRUIJN Inge   NED   24.32        
    2   Silver Medal ALSHAMMAR Therese   SWE   24.51   0.19    
    3   Bronze Medal TORRES Dara   USA   24.63   0.31    
    8     MINAMOTO Sumika   JPN   25.65   1.33    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Preliminaries Game 22
Results for 23 Sep 12:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9  10          
23 Sep 12:30     KOR (2-3)   4   0   0   0   0   0   1   0   0   2       7   Game 22
      JPN (4-1)   2   0   0   0   1   0   2   0   0   1       6   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Round 2 Heat 2
Results for 23 Sep 21:32 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     CLARKE Davian   JAM   45.06        
2     PETTIGREW Antonio   USA   45.35   0.29    
3     AL-BISHI Hamdan O   KSA   45.35   0.29    
8     OSAKADA Jun   JPN   46.15   1.09    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Football Quarterfinals Match 2 Match 27
Results for 23 Sep 18:30 Official
  Country   1   2   ET1   ET2   PS   Total  
    JPN   1   1   0   0   4   2  
    USA   0   2   0   0   5   2  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Preliminaries Game 24
Results for 22 Sep 20:00 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
22 Sep 20:00     JPN (6-0)   0   0   0   0   0   0   0   2      2   Game 24
      ITA (2-4)   0   0   0   0   0   0   0   0      0   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Beach Volleyball Quarterfinals
Results for 23 Sep 09:00 Official
Time     Team   Country   Total
Score
Details
09:00     JORDAN/DAVIS   USA   9   Match 32
TAKAHASHI/SAIKI   JPN   15   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 4x100m Medley Final
Results for 23 Sep 16:16 Official
    Rk     Country   Time   Time Behind        
    1   Gold Medal USA   3:58.30          
    2   Silver Medal AUS   4:01.59   3.29        
    3   Bronze Medal JPN   4:04.16   5.86        

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 100m Semifinals Race 1
Results for 23 Sep 18:50 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     CHAMBERS Dwain   GBR   10.14        
2     THOMPSON Obadele   BAR   10.15   0.01    
3     CAMPBELL Darren   GBR   10.19   0.05    
7     ITO Koji   JPN   10.39   0.25    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics Triple Jump Qualifying Round Group A
Results for 23 Sep 18:00 Official
Rk     Name   Country   Distance   Behind    
1     ACHIKE Onochie   GBR   17.30   0.00    
2     EDWARDS Jonathan   GBR   17.08   0.22    
3     QUESADA Yoelbi   CUB   17.03   0.27    
7     SUGIBAYASHI Takanori   JPN   16.67   0.63    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Preliminaries Game 27
Results for 23 Sep 17:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
23 Sep 17:30       NZL (2-5)   0   0   0   0   0   0   1      1   Game 27
    JPN (7-0)   2   0   0   0   0   0   0      2   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Trampoline Trampoline Qualification
Results for 23 Sep 19:12 Official
    Rk     Name   Country   Score        
    1     MARTIN David   FRA   28.60        
    2     POLYARUSH Dimitri   BLR   28.50        
    3     WALLACE Ji   AUS   28.40        
    3     MOSKALENKO Alexandre   RUS   28.40        
    10     NAKATA Daisuke   JPN   26.70        

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Trampoline Trampoline Qualification
Results for 23 Sep 19:42 Official
    Rk     Name   Country   Score        
  1     MOSKALENKO Alexandre   RUS   69.00        
  2     MARTIN David   FRA   68.40        
  3     POLYARUSH Dimitri   BLR   68.30        
    12     NAKATA Daisuke   JPN   53.20