© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Weightlifting 62kg Category
Results for 17 Sep 19:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1 Gold Medal PECHALOV Nikolay   CRO   325.0
2 Silver Medal SABANIS Leonidas   GRE   317.5  
3 Bronze Medal OLESHCHUK Gennady   BLR   317.5  
6   IKEHATA Hiroshi   JPN   300.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Table Tennis Singles Third Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
11.00     18   145   ROSSKOPF Joerg   GER   17   21   21   19   21       Match22
      23   158   TASAKI Toshio   JPN   21   15   13   21   14       Official
10.00     7   176   PERSSON Joergen   SWE   21   21   21   -   -       Match19
      15   156   MATSUSHITA Koji   JPN   14   13   19   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Round 1 Heat 1
Results for 22 Sep 10:40 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     MONCUR Avard   BAH   45.23        
2     CAINES Daniel   GBR   45.39   0.16    
3     VINCENT Casey   AUS   45.49   0.26    
5     YAMAMURA Takahiko   JPN   46.25   1.02    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Round 1 Heat 3
Results for 22 Sep 10:50 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     PARRELA Sanderlei Claro   BRA   45.55        
2     McFARLANE Danny   JAM   45.84   0.29    
3     LABIDI Soufiene   TUN   45.84   0.29    
4     OSAKADA Jun   JPN   45.88   0.33    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 400m Round 1 Heat 8
Results for 22 Sep 11:15 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     AL-BISHI Hamdan O   KSA   45.22        
2     THILAKARATNE Sugath   SRI   45.48   0.26    
3     ISMAIL Ibrahim   QAT   45.48   0.26    
6     TABATA Kenji   JPN   46.59   1.37    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 100m Round 1 Heat 4
Results for 22 Sep 11:53 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     THOMPSON Obadele   BAR   10.23        
2     DEJI Aliu   NGR   10.35   0.12    
3     KAWABATA Shingo   JPN   10.39   0.16    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 1500m Freestyle Heats
Results for 22 Sep 11:59 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     HACKETT Grant   AUS   15:07.50        
    2     NEETHLING Ryk   RSA   15:09.12   1.62    
    3     COMAN Dragos   ROM   15:12.64   5.14    
    6     ARASE Yota   JPN   15:18.20   10.70    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 100m Round 1 Heat 9
Results for 22 Sep 12:23 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     DRUMMOND Jonathan   USA   10.20        
2     SHIRVINGTON Matt   AUS   10.35   0.15    
3     JARRETT Patrick   JAM   10.41   0.21    
6     KOJIMA Shigeyuki   JPN   10.59   0.39    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 4x100m Medley Heats
Results for 22 Sep 12:31 Official
    Rk     Country   Time   Time Behind        
    1     AUS   4:04.75            
    2     JPN   4:05.76   1.01        
    3     CHN   4:08.27   3.52        

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 100m Round 1 Heat 11
Results for 22 Sep 12:35 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     WILLIAMS Christopher   JAM   10.35        
2     QUINN Mathew   RSA   10.44   0.09    
3     ITO Koji   JPN   10.45   0.10    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Weightlifting 48kg Category
Results for 17 Sep 15:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1 Gold Medal NOTT Tara   USA   185.0  
2 Silver Medal RUMBEWAS Raema Lisa   INA   185.0  
3 Bronze Medal INDRIYANI Sri   INA   182.5  
6   NIYANAGI Kaori   JPN   175.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Tennis Doubles First Round
Results for 22 Sep 11:00 Official
  Pair Country     Details  
  BASUKI/PRAKUSYA   INA   2 7 4   Match 12  
MIYAGI/SUGIYAMA   JPN   6 5 6   Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 20km Walk Final
Results for 22 Sep 12:50 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1   Gold Medal KORZENIOWSKI Robert   POL   1:18:59        
2   Silver Medal HERNANDEZ Noe   MEX   1:19:03   0:04    
3   Bronze Medal ANDREYEV Vladimir   RUS   1:19:27   0:28    
22     YANAGISAWA Satoshi   JPN   1:25:03   6:04    
27     IKESHIMA Daisuke   JPN   1:25:34   6:35    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting 25m Pistol Qualification
Results for 22 Sep 08:30 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1069     TAO Luna   CHN   590.0    
2   1047     GROZDEVA Maria   BUL   589.0      
3   1170     FUKUSHIMA Michiko   JPN   585.0      
7   1171     INADA Yoko   JPN   581.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting 25m Pistol Final
Results for 22 Sep 14:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1047   Gold Medal GROZDEVA Maria   BUL   690.3    
2   1069   Silver Medal TAO Luna   CHN   689.8      
3   1039   Bronze Medal EVGLEVSKAYA Lolita   BLR   686.0      
5   1170     FUKUSHIMA Michiko   JPN   684.8      
7   1171     INADA Yoko   JPN   679.6      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Heavyweight +100kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     SHINOHARA Shinichi   JPN   1000   UMA   Tatami 1
Match 11
      SHARAPOV Ruslan   BLR   0000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Heavyweight +78kg Quarterfinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00       ROSENSTEEL Colleen   USA   0000S   KKE   Tatami 1
Match 22
    YAMASHITA Mayumi   JPN   0202     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Heavyweight +100kg Round 3
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00       BERDUTA Vyacheslav   KAZ   0010S   TOS   Tatami 1
Match 20
    SHINOHARA Shinichi   JPN   1001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Heavyweight +78kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     YAMASHITA Mayumi   JPN   1021S   SOO   Tatami 1
Match 15
      RODINA Irina   RUS   0001C     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Heavyweight +100kg Quarterfinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     SHINOHARA Shinichi   JPN   0010S   P29   Tatami 1
Match 25
      SANCHEZ Angel Vladimir   CUB   0001C     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Heavywt 100kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30     INOUE Kosei   JPN   0210   UMA   Tatami 2
Match 35
      GUIDO Luigi   ITA   0000K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics 5000m Round 1 Heat 3
Results for 22 Sep 18:50 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     SZABO Gabriela   ROM   15:08.36        
2     KIDANE Worknesh   ETH   15:08.62   0.26    
3     TOMASHOVA Tatyana   RUS   15:08.92   0.56    
7     ICHIKAWA Yoshiko   JPN   15:23.41   15.05    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 100m Butterfly Final
Results for 22 Sep 19:12 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal FROELANDER Lars   SWE   52.00        
    2   Silver Medal KLIM Michael   AUS   52.18   0.18    
    3   Bronze Medal HUEGILL Geoff   AUS   52.22   0.22    
    5     YAMAMOTO Takashi   JPN   52.58   0.58    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Backstroke Final
Results for 22 Sep 19:03 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal MOCANU Diana   ROM   2:08.16        
    2   Silver Medal MARACINEANU Roxana   FRA   2:10.25   2.09    
    3   Bronze Medal NAKAO Miki   JPN   2:11.05   2.89    
    4     HAGIWARA Tomoko   JPN   2:11.21   3.05    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Middleweight 70kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     WERBROUCK Ulla   BEL   0200S   UKG   Tatami 1
Match 29
      UENO Masae   JPN   0001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     TAKIMOTO Makoto   JPN   0210   UMA   Tatami 1
Match 7
      SEILKHANOV Ruslan   KAZ   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Lightweight 57kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     KUSAKABE Kie   JPN   0220C   SON   Tatami 1
Match 13
      PEEL Cheryle   GBR   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Lightweight 73kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     PEDRO Jimmy   USA   0200C   OUG   Tatami 1
Match 33
      NAKAMURA Kenzo   JPN   0010K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Lightwt 66kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     NAKAMURA Yukimasa   JPN   0201K   P16   Tatami 1
Match 8
      LOUNIFI Anis   TUN   0100K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Lightwt 52kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       LIU Yuxiang   CHN   0001   YSG   Tatami 1
Match 35
    NARAZAKI Noriko   JPN   1000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics 5000m Round 1 Heat 1
Results for 22 Sep 18:00 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     O'SULLIVAN Sonia   IRL   15:07.91        
2     PAVEY Jo   GBR   15:08.82   0.91    
3     WAMI Gete   ETH   15:08.92   1.01    
10     SHIMIZU Michiko   JPN   15:48.20   40.29    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Trampoline Trampoline Qualification
Results for 22 Sep 19:12 Official
    Rk     Name   Country   Score        
    1     KARAVAEVA Irina   RUS   28.50        
    2     DOGONADZE Anna   GER   28.20        
    3     KARPENKOVA Natalia   BLR   28.00        
    11     FURU Akiko   JPN   26.70        

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 50m Freestyle Semifinals
Results for 22 Sep 20:07 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     ALSHAMMAR Therese   SWE   24.80        
    2     TORRES Dara   USA   24.98   0.18    
    3     VOELKER Sandra   GER   25.22   0.42    
    4     MINAMOTO Sumika   JPN   25.43   0.63    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Trampoline Trampoline Qualification
Results for 22 Sep 19:42 Official
    Rk     Name   Country   Score        
  1     DOGONADZE Anna   GER   65.20        
  2     KARAVAEVA Irina   RUS   65.20        
  3     TSYHULEVA Oxana   UKR   65.10        
  7     FURU Akiko   JPN   62.10        

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Backstroke Final
Results for 18 Sep 19:03 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal MOCANU Diana   ROM   1:00.21      
    2   Silver Medal NAKAMURA Mai   JPN   1:00.55   0.34    
    3   Bronze Medal ZHIVANEVSKAYA Nina   ESP   1:00.89   0.68    
    5     INADA Noriko   JPN   1:01.14   0.93    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 100m Round 2 Heat 1
Results for 22 Sep 20:45 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     GREENE Maurice   USA   10.10        
2     MYLES-MILLS Leo   GHA   10.23   0.13    
3     EMMANUEL Sunday   NGR   10.36   0.26    
8     KAWABATA Shingo   JPN   10.60   0.50    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Trampoline Trampoline Final
Results for 22 Sep 20:17 Official
    Rk     Name   Country   Score        
    1   Gold Medal KARAVAEVA Irina   RUS   38.90        
    2   Silver Medal TSYHULEVA Oxana   UKR   37.70        
    3   Bronze Medal COCKBURN Karen   CAN   37.40        
    6     FURU Akiko   JPN   35.30        

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Preliminaries Game 19
Results for 22 Sep 18:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
22 Sep 18:30     JPN (3-1)   3   0   0   0   2   0   0   2   1      8   Game 19
      RSA (0-4)   0   0   0   0   0   0   0   0   0      0   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 100m Round 2 Heat 4
Results for 22 Sep 21:03 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     CHAMBERS Dwain   GBR   10.12        
2     DRUMMOND Jonathan   USA   10.15   0.03    
3     ITO Koji   JPN   10.25   0.13    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics High Jump Qualifying Round Group A
Results for 22 Sep 19:25 Official
Rk     Name   Country   Height   Behind    
1     HOLM Stefan   SWE   2.27   0.00    
1     MATOUSSEVIC Konstantin   ISR   2.27   0.00    
3     KLIUGIN Sergey   RUS   2.27   0.00    
13     YOSHIDA Takahisa   JPN   2.15   0.12    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 400m Ind Medley Final
Results for 17 Sep 20:35 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal DOLAN Tom   USA   4:11.76      
    2   Silver Medal VENDT Erik   USA   4:14.23   2.47    
    3   Bronze Medal MYDEN Curtis   CAN   4:15.33   3.57    
    8     TANIGUCHI Shinya   JPN   4:20.93   9.17    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Heavyweight +78kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       YAMASHITA Mayumi   JPN   0000S   KKE   Tatami 1
Match 34
    BELTRAN Daima Mayelis   CUB   1201     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Heavyweight +78kg Final
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       CICOT Christine   FRA   0001S   HRG   Tatami 2
Match 35
  Bronze Medal YAMASHITA Mayumi   JPN   1001S     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Heavyweight +100kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       TMENOV Tamerlan   RUS   0021S   OSG   Tatami 1
Match 36
    SHINOHARA Shinichi   JPN   1011C     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Heavyweight +100kg Final
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30   Silver Medal   SHINOHARA Shinichi   JPN   0010   UMG   Tatami 2
Match 37
  Gold Medal DOUILLET David   FRA   0020C     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Preliminaries Game 24
Results for 22 Sep 20:00 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
22 Sep 20:00     JPN (5-0)   0   0   0   0   0   0   0   2      2   Game 24
      ITA (2-3)   0   0   0   0   0   0   0   0      0   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 10000m Round 1 Heat 2
Results for 22 Sep 22:05 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     TOLLA Girma   ETH   27:44.01        
2     TERGAT Paul   KEN   27:44.07   0.06    
3     HANADA Katsuhiko   JPN   27:45.13   1.12    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Rowing Ltwt Double Sculls Semifinals A/B Race 2
Results for 22 Sep 09:00 Official
  Rk   Crew Country   Time  
1     TOURON Pascal FRA     6:21.32      
        CHAPELLE Thibaud              
2     LUINI Elia ITA     6:21.59      
        PETTINARI Leonardo              
3     HASE Hitoshi JPN     6:23.37      
        TAKEDA Daisaku              

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Archery Team 1/8 Eliminations
Results for 22 Sep 09:00 Official
Time       Country   Total
Score
Details
09:00       JPN   231   Match
  TUR   253   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 50m Freestyle Heats
Results for 22 Sep 10:37 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     de BRUIJN Inge   NED   24.46      
    2     van DYKEN Amy   USA   25.04   0.58    
    3     MORAVCOVA Martina   SVK   25.39   0.93    
    4     MINAMOTO Sumika   JPN   25.52   1.06    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Athletics 5000m Round 1 Heat 2
Results for 22 Sep 18:25 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     CHERUIYOT Rose   KEN   15:13.18        
2     WORKU Ayelech   ETH   15:13.26   0.08    
3     YEGOROVA Olga   RUS   15:14.34   1.16    
9     TANAKA Megumi   JPN   15:39.83   26.65    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 800m Freestyle Final
Results for 22 Sep 19:29 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     BENNETT Brooke   USA   8:19.67      
    2     KLOCHKOVA Yana   UKR   8:22.66   2.99    
    3     SANDENO Kaitlin   USA   8:24.29   4.62    
    8     YAMADA Sachiko   JPN   8:37.39   17.72    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Athletics 10000m Round 1 Heat 1
Results for 22 Sep 21:30 Official
Rk     Name   Country   Time   Behind    
1     GEBRSELASSIE Haile   ETH   27:50.01        
2     IVUTI Patrick   KEN   27:50.10   0.09    
3     KORIR John   KEN   27:50.19   0.18    
5     TAKAOKA Toshinari   JPN   27:59.95   9.94