© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Table Tennis Singles Second Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
17.00       21   276   XU Jing   TPE   15   12   15   -   -       Match14
    13   244   KONISHI An   JPN   21   21   21   -   -       Official
15.00     6   231   GOTSCH Qianhong   GER   21   21   21   -   -       Match5
      22   247   SAKATA Rinko   JPN   14   16   15   -   -       Official
12.00       19   249   LEE Eun-Sil   KOR   10   22   14   -   -       Match4
    7   245   KOYAMA Chire   JPN   21   24   21   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Beach Volleyball 1/8 Finals
Results for 21 Sep 09:55 Official
Time     Team   Country   Total
Score
Details
09:55     DOSOUDILOVA/CELBOVA   CZE   2   Match 27
TAKAHASHI/SAIKI   JPN   15   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Fencing Ind Foil Round 1
Results for 21 Sep 09:50 Official
Time   Fencer   Country   Score   Details  
09:50     SHIMADA Miwako   JPN   13     Match 7    
CARBONE Alejandra Andrea   ARG   15     Official    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 800m Freestyle Heats
Results for 21 Sep 11:06 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     BENNETT Brooke   USA   8:26.47        
    2     STOCKBAUER Hannah   GER   8:31.74   5.27    
    3     YAMADA Sachiko   JPN   8:33.06   6.59    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Shooting 50m Rifle Prone Qualification
Results for 21 Sep 09:30 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   439     EDMAN Jonas   SWE   599.0      
2   58     MARTYNOV Sergei   BLR   598.0      
3   121     BECVAR Vaclav   CZE   597.0      
35   265     KURITA Naoki   JPN   589.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 100m Butterfly Heats
Results for 21 Sep 11:37 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     YAMAMOTO Takashi   JPN   52.91        
    2     FROELANDER Lars   SWE   53.14   0.23    
    3     POLIAKOV Anatoli   RUS   53.30   0.39    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Backstroke Heats
Results for 21 Sep 12:00 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     MOCANU Diana   ROM   2:09.21        
    2     HAGIWARA Tomoko   JPN   2:12.15   2.94    
    3     RUND Cathleen   GER   2:13.87   4.66    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Table Tennis Singles Third Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
17.00     5   250   RYU Ji-Hye   KOR   21   22   15   17   22       Match23
      13   244   KONISHI An   JPN   17   20   21   21   20       Official
11.00       27   274   CHEN TONG Fei-Ming   TPE   26   22   6   9   15       Match18
    7   245   KOYAMA Chire   JPN   24   20   21   21   21       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Backstroke Heats
Results for 21 Sep 12:05 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     NAKAO Miki   JPN   2:11.69        
    2     BENKO Lindsay   USA   2:12.72   1.03    
    3     FARGUS Joanna   GBR   2:12.99   1.30    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Table Tennis Singles Second Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
16.00     5   177   WALDNER Jan-Ove   SWE   21   21   21   21   -       Match13
      22   155   ISEKI Seiko   JPN   23   13   15   17   -       Official
15.00     23   158   TASAKI Toshio   JPN   25   21   21   -   -       Match12
      8   128   PRIMORAC Zoran   CRO   23   16   17   -   -       Official
12.00       24   148   CHEUNG Yuk   HKG   20   19   17   -   -       Match6
    15   156   MATSUSHITA Koji   JPN   22   21   21   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Fencing Individual Sabre Round 1
Results for 21 Sep 13:10 Official
Time   Fencer   Country   Score   Details  
13:10     NAGARA Masashi   JPN   7     Match 3    
LUKASHENKO Volodymyr   UKR   15     Official    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Equestrian Ind Three-Day Event Cross Country
Results for 21 Sep 10:00 Official
Rk   No.   Rider   Horse   Country   Score
1   28   O'CONNOR David   CUSTOM MADE   USA   29.00
2   13   ANTIKATZIDIS Heidi   MICHAELMAS   GRE   37.40
3   11   TODD Mark   EYESPY II   NZL   39.00
4   2   HOY Andrew   SWIZZLE IN   AUS   39.80
5   22   SCHERER Rodolphe   BAMBI DE BRIERE   FRA   41.40
6   35   COSTELLO Robert   CHEVALIER   USA   42.40
    25   KATO Daisuke   AKWABA   JPN   RET

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Tennis Doubles First Round
Results for 21 Sep 11:00 Official
  Pair Country     Details  
  IWABUCHI/SHIMADA   JPN   4 3     Match 3  
HRBATY/KUCERA   SVK   6 6     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Heavywt 100kg Round 3
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     INOUE Kosei   JPN   1000   SON   Tatami 2
Match 16
      GOWING Daniel   NZL   0000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Heavywt 78kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00       ANNO Noriko   JPN   0000S   P29   Tatami 2
Match 15
    PIERANTOZZI Emanuela   ITA   0001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Middleweight 70kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     WERBROUCK Ulla   BEL   0200S   UKG   Tatami 1
Match 29
      UENO Masae   JPN   0001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     TAKIMOTO Makoto   JPN   0210   UMA   Tatami 1
Match 7
      SEILKHANOV Ruslan   KAZ   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Lightweight 57kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     KUSAKABE Kie   JPN   0220C   SON   Tatami 1
Match 13
      PEEL Cheryle   GBR   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Lightweight 73kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     PEDRO Jimmy   USA   0200C   OUG   Tatami 1
Match 33
      NAKAMURA Kenzo   JPN   0010K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Lightwt 66kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     NAKAMURA Yukimasa   JPN   0201K   P16   Tatami 1
Match 8
      LOUNIFI Anis   TUN   0100K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Lightwt 52kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       LIU Yuxiang   CHN   0001   YSG   Tatami 1
Match 35
    NARAZAKI Noriko   JPN   1000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Keirin First Round
Results for 21 Sep 18:00 Official
Heat         Name   Country   Time      
1       FIEDLER Jens   GER   11.262      
          NEIWAND Gary   AUS          
          OTA Shinichi   JPN          
3       van EIJDEN Jan   GER   10.860      
          MAGNE Frederic   FRA          
          CABRERO David   ESP          
          KAMIYAMA Yuichiro   JPN          

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Breaststroke Final
Results for 21 Sep 19:11 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal KOVACS Agnes   HUN   2:24.35        
    2   Silver Medal KOWAL Kristy   USA   2:24.56   0.21    
    3   Bronze Medal BEARD Amanda   USA   2:25.35   1.00    
    7     TANAKA Masami   JPN   2:26.98   2.63    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Cycling Track Points Race Final
Results for 21 Sep 18:15 Official
    Rk     Name   Country   Total
Points
  Laps Down      
    1   Gold Medal BELLUTTI Antonella   ITA   19          
    2   Silver Medal ZIJLAARD Leontien   NED   16          
    3   Bronze Medal SLIOUSSAREVA Olga   RUS   15          
    16     MORIMOTO Akemi   JPN              

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Keirin Repechage
Results for 21 Sep 18:55 Official
Heat         Name   Country   Time      
1       KIKSIS Ainars   LAT   11.210      
          OTA Shinichi   JPN          
          KREJNER Grzegorz   POL          
3       CABRERO David   ESP          
          VASILOPOULOS Lampros   GRE          
          JERABEK Jaroslav   SVK       DNF  
          KAMIYAMA Yuichiro   JPN       REL  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Backstroke Semifinals
Results for 21 Sep 19:41 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     MARACINEANU Roxana   FRA   2:11.93        
    2     NAKAO Miki   JPN   2:12.49   0.56    
    3     BUSCHSCHULTE Antje   GER   2:12.64   0.71    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Backstroke Semifinals
Results for 21 Sep 19:47 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     MOCANU Diana   ROM   2:09.64        
    2     HAGIWARA Tomoko   JPN   2:11.02   1.38    
    3     ZHIVANEVSKAYA Nina   ESP   2:11.93   2.29    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 100m Butterfly Semifinals
Results for 21 Sep 20:05 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     HUEGILL Geoff   AUS   51.96      
    2     YAMAMOTO Takashi   JPN   53.01   1.05    
    3     KEIZER Joris   NED   53.33   1.37    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Keirin Second Round
Results for 21 Sep 19:25 Official
Heat         Name   Country   Time      
2       NOTHSTEIN Marty   USA   10.961      
          NEIWAND Gary   AUS          
          MAGNE Frederic   FRA          
          OTA Shinichi   JPN          

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Boxing Bantamweight 54kg Round 2
Results for 21 Sep 19:30 Official
Session
Time   Name   Country   Result   Details  
19:30   RIGONDEAUX ORTIZ Guillermo   CUB     RSCO     Bout 133  
  TSUJIMOTO Kazumasa   JPN           Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Freestyle Final
Results for 21 Sep 20:15 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal de BRUIJN Inge   NED   53.83        
    2   Silver Medal ALSHAMMAR Therese   SWE   54.33   0.50    
    3   Bronze Medal TORRES Dara   USA   54.43   0.60    
    3   Bronze Medal THOMPSON Jenny   USA   54.43   0.60    
    7     MINAMOTO Sumika   JPN   55.53   1.70    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Artistic Gymnastics All-Around Finals Rotation 4
Results for 21 Sep 20:33 Official
 
Rk
 
Bib
   
Gymnast
 
Country
  Total
Points
 
  1   368   Gold Medal RADUCAN Andreea   ROM   38.893  
  2   364   Silver Medal AMANAR Simona   ROM   38.642  
  3   366   Bronze Medal OLARU Maria   ROM   38.581  
  29   353     YAMAWAKI Kana   JPN   36.642  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Heavywt 100kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30     INOUE Kosei   JPN   0210   UMA   Tatami 2
Match 35
      GUIDO Luigi   ITA   0000K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Preliminaries Game 20
Results for 21 Sep 20:00 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9  10          
21 Sep 20:00     JPN (4-0)   2   0   0   0   0   1   0   0   0   1       4   Game 20
      CAN (1-3)   0   0   0   0   0   3   0   0   0   0       3   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Equestrian Team Three-Day Event Dressage
Results for 16 Sep 09:30 Official
Rk   Country   Team
Score
 
1   AUS   112.60  
2   GBR   115.20  
3   USA   125.40  
4   FRA   140.20  
5   NZL   143.60  
6   GER   150.40  
9   JPN   171.60  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting 10m Air Rifle Qualification
Results for 16 Sep 09:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1186     KANG Cho-Hyun   KOR   397.0    
2   1242     GALKINA Lioubov   RUS   395.0      
3   1142     PFEILSCHIFTER Sonja   GER   395.0      
15   1172     MISAKI Hiromi   JPN   392.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Shooting 10m Air Pistol Qualification
Results for 16 Sep 12:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   91     WANG Yifu   CHN   590.0    
2   163     DUMOULIN Franck   FRA   590.0    
3   416     NESTROUEV Mikhail   RUS   583.0      
25   266     NAKASHIGE Masaru   JPN   573.0      
36   267     NISHITANI Noriyuki   JPN   564.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Fencing Ind Foil Round 1
Results for 21 Sep 09:30 Official
Time   Fencer   Country   Score   Details  
09:30     REDOUANE Wassila   ALG   3     Match 4    
ARAI Yuko   JPN   15     Official    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Fencing Ind Foil Round 2
Results for 21 Sep 10:15 Official
Time   Fencer   Country   Score   Details  
10:15   MOHAMED Aida   HUN   15     Match 12    
  ARAI Yuko   JPN   6     Official    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Heavywt 100kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     INOUE Kosei   JPN   1000   UMA   Tatami 2
Match 4
      KESSEL Yosvani   CUB   0000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Breaststroke Final
Results for 18 Sep 20:32 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal QUANN Megan   USA   1:07.05        
    2   Silver Medal JONES Leisel   AUS   1:07.49   0.44    
    3   Bronze Medal HEYNS Penny   RSA   1:07.55   0.50    
    6     TANAKA Masami   JPN   1:08.37   1.32    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Heavywt 100kg Final
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30   Silver Medal   GILL Nicolas   CAN   0001S   UMA   Tatami 2
Match 38
  Gold Medal INOUE Kosei   JPN   1001S     Official