© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Artistic Gymnastics Team Finals Rotation 6
Results for 18 Sep 20:40 Official

Rk
   
Country
  Total
Points
 
1   Gold Medal CHN   231.919  
2   Silver Medal UKR   230.306  
3   Bronze Medal RUS   230.019  
4     JPN   229.857  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Rowing Ltwt Coxless Four Repechage A/B Race 1
Results for 20 Sep 09:40 Official
  Rk   Country   Time  
1     DEN     6:08.63      
2     RUS     6:10.35      
3     IRL     6:13.00      
5     JPN     6:18.56      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Fencing Individual Foil Round 1
Results for 20 Sep 09:50 Official
Time   Fencer   Country   Score   Details  
09:50     OKAZAKI Naoto   JPN   6     Match 5    
ALI Abdul Muhsen   KUW   15     Official    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Freestyle Heats
Results for 20 Sep 10:14 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     TORRES Dara   USA   55.12        
    2     VOELKER Sandra   GER   55.54   0.42    
    3     MINAMOTO Sumika   JPN   55.80   0.68    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Breaststroke Heats
Results for 20 Sep 11:12 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     QI Hui   CHN   2:26.76        
    2     BREMOND Karine   FRA   2:27.13   0.37    
    3     TANAKA Masami   JPN   2:27.39   0.63    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting 50m Rifle 3 Pos Qualification
Results for 20 Sep 09:00 Running
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1142     PFEILSCHIFTER Sonja   GER   585.0      
2   1243     GOLDOBINA Tatiana   RUS   585.0      
3   1230     MAUER-ROZANSKA Renata   POL   585.0      
37   1172     MISAKI Hiromi   JPN   558.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Breaststroke Heats
Results for 20 Sep 11:17 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     KOVACS Agnes   HUN   2:24.92      
    2     BAKALDINA Olga   RUS   2:28.19   3.27    
    3     LUO Xuejuan   CHN   2:28.43   3.51    
    6     ISODA Junko   JPN   2:29.60   4.68    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Weightlifting 69kg Category
Results for 20 Sep 19:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1   MIRZAYEV Turan   AZE   327.5  
2   SBAI Youssef   TUN   320.0  
3   MIYAJI Yoshihisa   JPN   320.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Archery Individual 1/8 Eliminations
Results for 20 Sep 11:28 Official

Time
  Bk
No
 
Archer
 
Country
 
Total
 
Details
11:28   98   OH Kyo-Moon   KOR   166     Match
90     MAKIYAMA Masafumi   JPN   160     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 200m Ind Medley Heats
Results for 20 Sep 11:46 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     WILKENS Tom   USA   2:02.21        
    2     DUNN Matt   AUS   2:02.44   0.23    
    3     BADITA Cezar   ROM   2:02.48   0.27    
    6     MIKI Jiro   JPN   2:03.33   1.12    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Table Tennis Singles Second Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
17.00       21   276   XU Jing   TPE   15   12   15   -   -       Match14
    13   244   KONISHI An   JPN   21   21   21   -   -       Official
15.00     6   231   GOTSCH Qianhong   GER   21   21   21   -   -       Match5
      22   247   SAKATA Rinko   JPN   14   16   15   -   -       Official
12.00       19   249   LEE Eun-Sil   KOR   10   22   14   -   -       Match4
    7   245   KOYAMA Chire   JPN   21   24   21   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Weightlifting 56kg Category
Results for 16 Sep 19:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1 Gold Medal MUTLU Halil   TUR   305.0
2 Silver Medal WU Wenxiong   CHN   287.5  
3 Bronze Medal ZHANG Xiangxiang   CHN   287.5  
13   TAGASHIRA Koki   JPN   252.5  
15   KIKUZUMA Yasuji   JPN   250.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Preliminaries Game 13
Results for 20 Sep 11:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
20 Sep 11:30     JPN (2-1)   0   1   0   1   2   0   0   1   1      6   Game 13
      ITA (1-2)   1   0   0   0   0   0   0   0   0      1   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Tennis Singles First Round
Results for 20 Sep 11:00 Official
  Name Country     Details  
DOKIC Jelena   AUS   6 7     Match 4  
  SUGIYAMA Ai   JPN   0 6     Official  
  Tiebreak scores: Set 2: 7-1  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Middleweight 70kg Round 1
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     UENO Masae   JPN   Kiken Gachi   -   Tatami 1
Match 3
      BYELYAYEVA Tetyana   UKR         Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Preliminaries Game 14
Results for 20 Sep 13:00 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
20 Sep 13:00     JPN (3-0)   0   0   0   0   0   0   0   1      1   Game 14
      AUS (3-0)   0   0   0   0   0   0   0   0      0   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Equestrian Ind Three-Day Event Dressage
Results for 20 Sep 08:30 Official
Rk   No.   Rider   Horse   Country   Score
1   28   O'CONNOR David   CUSTOM MADE   USA   29.00
2   19   KOEHNCKE Marina   LONGCHAMPS   GER   34.80
3   13   ANTIKATZIDIS Heidi   MICHAELMAS   GRE   37.40
4   11   TODD Mark   EYESPY II   NZL   39.00
5   2   HOY Andrew   SWIZZLE IN   AUS   39.80
5   4   ANDLER Sofia   AMARETTO   SWE   39.80
16   25   KATO Daisuke   AKWABA   JPN   48.00

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Middleweight 90kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     YOSHIDA Hidehiko   JPN   0012S   TNO   Tatami 2
Match 8
      SHAKIMOV Sergey   KAZ   0002S     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Middleweight 70kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     UENO Masae   JPN   1140   TOS   Tatami 1
Match 15
      TSERENKHAND Dorjgotov   MGL   0000C     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Middleweight 70kg Quarterfinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00       UENO Masae   JPN   0010S   AGU   Tatami 1
Match 22
    MARTIN Ursula   ESP   1001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Middleweight 90kg Quarterfinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00       YOSHIDA Hidehiko   JPN   0000   UMA   Tatami 2
Match 23
    HONORATO Carlos   BRA   1000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     TAKIMOTO Makoto   JPN   0210   UMA   Tatami 1
Match 7
      SEILKHANOV Ruslan   KAZ   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Lightweight 57kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     KUSAKABE Kie   JPN   0220C   SON   Tatami 1
Match 13
      PEEL Cheryle   GBR   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Lightweight 73kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     PEDRO Jimmy   USA   0200C   OUG   Tatami 1
Match 33
      NAKAMURA Kenzo   JPN   0010K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Lightwt 66kg Round 2
Running
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     NAKAMURA Yukimasa   JPN   0201K   P16   Tatami 1
Match 8
      LOUNIFI Anis   TUN   0100K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Lightwt 52kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       LIU Yuxiang   CHN   0001   YSG   Tatami 1
Match 35
    NARAZAKI Noriko   JPN   1000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Middleweight 70kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     WERBROUCK Ulla   BEL   0200S   UKG   Tatami 1
Match 29
      UENO Masae   JPN   0001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Middleweight 90kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     GONZALEZ Fernando   ESP   Fusen Gachi   -   Tatami 2
Match 29
      YOSHIDA Hidehiko   JPN         Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Freestyle Semifinals
Results for 20 Sep 19:14 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     de BRUIJN Inge   NED   53.77      
    2     THOMPSON Jenny   USA   54.40   0.63    
    3     MULLER Helene   RSA   55.24   1.47    
    4     MINAMOTO Sumika   JPN   55.62   1.85    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Artistic Gymnastics All-Around Finals Rotation 6
Results for 20 Sep 20:55 Official
 
Rk
 
Bib
   
Gymnast
 
Country
  Total
Points
 
  1   176   Gold Medal NEMOV Alexei   RUS   58.474  
  2   119   Silver Medal YANG Wei   CHN   58.361  
  3   190   Bronze Medal BERESH Oleksandr   UKR   58.212  
  12   152     SAITO Yoshihiro   JPN   57.361  
  18   147     TSUKAHARA Naoya   JPN   56.423  
  25   148     FUJITA Kenichi   JPN   55.874  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Breaststroke Semifinals
Results for 20 Sep 20:08 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     KOWAL Kristy   USA   2:25.46        
    2     POEWE Sarah   RSA   2:25.54   0.08    
    3     LUO Xuejuan   CHN   2:25.86   0.40    
    8     ISODA Junko   JPN   2:31.71   6.25    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Breaststroke Semifinals
Results for 20 Sep 20:14 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     KOVACS Agnes   HUN   2:24.03      
    2     QI Hui   CHN   2:24.21   0.18    
    3     BAKALDINA Olga   RUS   2:25.41   1.38    
    4     TANAKA Masami   JPN   2:26.24   2.21    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 200m Ind Medley Semifinals
Results for 20 Sep 20:32 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     DOLAN Tom   USA   2:00.38        
    2     KELLER Christian   GER   2:01.23   0.85    
    3     CZENE Attila   HUN   2:01.56   1.18    
    8     MIKI Jiro   JPN   2:03.90   3.52    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track 1km Time Trial Final
Results for 16 Sep 20:20 Official
    Rk     Name   Country   Time      
    1   Gold Medal QUEALLY Jason   GBR   1:01.609    
    2   Silver Medal NIMKE Stefan   GER   1:02.487      
    3   Bronze Medal KELLY Shane   AUS   1:02.818      
    9     INAMURA Narihiro   JPN   1:05.085      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Olympic Sprint Qualifying
Results for 17 Sep 18:00 Official
Heat   Rk         Country   Name   Time      
    5         JPN   KAMIYAMA Yuichiro   45.406      
  INAMURA Narihiro  
  NAGATSUKA Tomohiro  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Olympic Sprint First Round
Results for 17 Sep 19:10 Official
Heat         Country   Name   Time      
1       GRE   VASILOPOULOS Lampros   45.079      
  BARGKAS Kleanthis  
  GEORGALIS Dimitrios  
          JPN   KAMIYAMA Yuichiro   45.264      
  INAMURA Narihiro  
  NAGATSUKA Tomohiro  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Points Race Final
Results for 20 Sep 20:35 Official
    Rk     Name   Country   Total
Points
  Laps Down      
    1   Gold Medal LLANERAS Juan   ESP   14          
    2   Silver Medal WYNANTS Milton   URU   18   -1      
    3   Bronze Medal MARKOV Alexey   RUS   16   -1      
    16     IIJIMA Makoto   JPN   6   -2      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Table Tennis Doubles Third Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
21.00       13   155
158
  /
  JPN   18   16   6   -   -       Match8
    2   126
127
  /
  CHN   21   21   21   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Football Preliminaries Group D Match 23
Results for 20 Sep 19:00 Official
  Country   1   2       Total  
    JPN   0   0               0  
  BRA   1   0               1  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Preliminaries Game 2
Results for 17 Sep 12:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11  12  13          
17 Sep 12:30       JPN (3-1)   0   0   0   0   0   0   0   1   1   0    0    0    0       2   Game 2
    USA (4-0)   0   0   0   0   0   0   2   0   0   0    0    0    2       4   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Rowing Ltwt Double Sculls Repechage A/B Race 2
Results for 20 Sep 08:40 Official
  Rk   Crew Country   Time  
1     NEWMARCH Sally AUS     7:14.08      
        LEE Virginia              
2     GKREMOU Angeliki GRE     7:17.38      
        BISKITZI Chrysi              
3     DIMITROVA Viktoriya BUL     7:18.90      
        PETROVA Margarita              
5     YOSHIDA Ayako JPN     7:23.36      
        IWAMOTO Akiko              

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Rowing Ltwt Double Sculls Repechage A/B Race 1
Results for 20 Sep 09:00 Official
  Rk   Crew Country   Time  
1     HASE Hitoshi JPN     6:33.81      
        TAKEDA Daisaku              
2     van der LINDEN Maarten NED     6:36.99      
        AARDEWIJN Pepijn              
3     KAELLSTROEM Josef SWE     6:38.77      
        BAATEMYR Anders              

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 200m Ind Medley Heats
Results for 20 Sep 12:06 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     ROSOLINO Massimiliano   ITA   2:00.92        
    2     MYDEN Curtis   CAN   2:01.95   1.03    
    3     van der ZANT Robert   AUS   2:02.77   1.85    
    8     TABUCHI Susumu   JPN   2:05.68   4.76    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Middleweight 90kg Round 3
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     YOSHIDA Hidehiko   JPN   1010C   P29   Tatami 2
Match 18
      HACHICHA Skander   TUN   0010H     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Butterfly Final
Results for 20 Sep 19:46 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal HYMAN Misty   USA   2:05.88      
    2   Silver Medal O'NEILL Susie   AUS   2:06.58   0.70    
    3   Bronze Medal THOMAS Petria   AUS   2:07.12   1.24    
    7     NAKANISHI Yuko   JPN   2:09.66   3.78    
    8     MITA Maki   JPN   2:10.72   4.84