© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Equestrian Team Three-Day Event Cross Country
Results for 18 Sep 09:30 Official
Rk   Country   Team
Score
 
1   AUS   114.20  
2   GBR   127.00  
3   NZL   151.20  
4   USA   160.80  
5   GER   220.80  
6   IRL   239.40  
9   JPN   1251.60  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Archery Individual 1/8 Eliminations
Results for 19 Sep 09:46 Official

Time
  Bk
No
 
Archer
 
Country
 
Total
 
Details
09:46   33   KAWAUCHI Sayoko   JPN   159     Match
64     SCAVOTTO Karen   USA   157     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Butterfly Heats
Results for 19 Sep 10:46 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     HYMAN Misty   USA   2:07.87        
    2     JACOBSEN Mette   DEN   2:09.30   1.43    
    3     NAKANISHI Yuko   JPN   2:10.22   2.35    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Butterfly Heats
Results for 19 Sep 10:56 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     O'NEILL Susie   AUS   2:07.97        
    2     MITA Maki   JPN   2:09.85   1.88    
    3     SANDENO Kaitlin   USA   2:09.92   1.95    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Shooting 50m Pistol Qualification
Results for 19 Sep 09:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   67     KIRIAKOV Tanyu   BUL   570.0      
2   54     BASINSKY Igor   BLR   569.0      
3   127     TENK Martin   CZE   566.0      
14   266     NAKASHIGE Masaru   JPN   558.0      
23   267     NISHITANI Noriyuki   JPN   552.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 200m Breaststroke Heats
Results for 19 Sep 11:30 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     KNABE Morgan   CAN   2:14.18        
    2     PODOPRIGORA Maxim   AUT   2:14.37   0.19    
    3     PERROT Stephan   FRA   2:14.79   0.61    
    6     KITAJIMA Kosuke   JPN   2:15.71   1.53    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting Double Trap Qualification
Results for 19 Sep 10:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1277     HANSEN Pia   SWE   112.0    
2   1164     GELISIO Deborah   ITA   107.0      
3   1303     RHODE Kimberly   USA   103.0      
13   1173     NAKAYAMA Yukie   JPN   94.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Archery Individual Quarterfinals
Results for 19 Sep 14:17 Official

Time
  Bk
No
 
Archer
 
Country
 
Total
 
Details
14:17   35   KIM Nam-Soon   KOR   114     Match
33     KAWAUCHI Sayoko   JPN   110     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Softball Preliminaries Game 9
Results for 19 Sep 10:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11          
19 Sep 10:30     JPN (3-0)   0   0   0   0   0   0   0   0   0   0   2      2   Game 9
      USA (2-1)   0   0   0   0   0   0   0   0   0   0   1      1   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Baseball Preliminaries Game 10
Results for 19 Sep 12:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
19 Sep 12:30     JPN (1-1)   1   0   0   0   2   4   0   0   0      7   Game 10
      AUS (1-1)   0   0   3   0   0   0   0   0   0      3   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Canoe/Kayak Slalom Kayak Singles Qualifying Run 1
Results for 19 Sep 14:40 Official
Rk   No.   Paddler   Country   Points
1   81   OBLINGER Helmut   AUT   125.94
2   82   RATCLIFFE Paul   GBR   126.59
3   78   ROETHENMUND Mathias   SUI   127.45
4   66   FERRAZZI Pierpaolo   ITA   127.59
5   76   BURTZ Laurent   FRA   128.15
6   77   KOEHLER Manuel   AUT   128.34
23   68   ANDO Taro   JPN   210.69

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Badminton Doubles Round of 16
Results for 19 Sep 14:55 Official
Time   Players Country Score   Details  
14:55   GAO Ling/QIN Yiyuan   CHN   2     Match 108  
  IWATA Yoshiko/MATSUDA Haruko   JPN   0     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     TAKIMOTO Makoto   JPN   0210   UMA   Tatami 1
Match 7
      SEILKHANOV Ruslan   KAZ   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Tennis Singles First Round
Results for 19 Sep 11:00 Official
  Name Country     Details  
  ASAGOE Shinobu   JPN   0 4     Match 27  
CALLENS Els   BEL   6 6     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Round 3
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     TAKIMOTO Makoto   JPN   1000   KGU   Tatami 1
Match 19
      GARCIA Gaston   ARG   0000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Canoe/Kayak Slalom Kayak Singles Qualifying Run 2
Results for 19 Sep 16:25 Official
    Rk   No.   Paddler   Country   Points
  1   78   ROETHENMUND Mathias   SUI   253.02
  2   79   SCHMIDT Thomas   GER   253.17
  3   82   RATCLIFFE Paul   GBR   253.69
  4   81   OBLINGER Helmut   AUT   253.94
  5   80   SHIPLEY Scott   USA   254.82
  6   71   KOBES Tomas   CZE   255.13
    23   68   ANDO Taro   JPN   442.64

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Quarterfinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     TAKIMOTO Makoto   JPN   0001S   -   Tatami 1
Match 25
      PASEYRO Alvaro   URU   0001S     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Lightweight 57kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     KUSAKABE Kie   JPN   0220C   SON   Tatami 1
Match 13
      PEEL Cheryle   GBR   0010     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Lightweight 73kg Repechages
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     PEDRO Jimmy   USA   0200C   OUG   Tatami 1
Match 33
      NAKAMURA Kenzo   JPN   0010K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Lightwt 66kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     NAKAMURA Yukimasa   JPN   0201K   P16   Tatami 1
Match 8
      LOUNIFI Anis   TUN   0100K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Lightwt 52kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       LIU Yuxiang   CHN   0001   YSG   Tatami 1
Match 35
    NARAZAKI Noriko   JPN   1000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Ind Medley Final
Results for 19 Sep 19:39 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal KLOCHKOVA Yana   UKR   2:10.68      
    2   Silver Medal CASLARU Beatrice   ROM   2:12.57   1.89    
    3   Bronze Medal TEUSCHER Cristina   USA   2:13.32   2.64    
    8     HAGIWARA Tomoko   JPN   2:15.64   4.96    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 200m Breaststroke Semifinals
Results for 19 Sep 20:03 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     FIORAVANTI Domenico   ITA   2:12.37        
    2     RUMMOLO Davide   ITA   2:13.23   0.86    
    3     HARRISON Regan   AUS   2:13.75   1.38    
    7     HAYASHI Akira   JPN   2:15.16   2.79    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 200m Butterfly Semifinals
Results for 19 Sep 20:19 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     O'NEILL Susie   AUS   2:07.57        
    2     THOMAS Petria   AUS   2:07.63   0.06    
    3     MITA Maki   JPN   2:09.88   2.31    
    4     NAKANISHI Yuko   JPN   2:09.89   2.32    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Badminton Singles Quarterfinals
Results for 19 Sep 20:15 Official
Time   Name Country Score   Details  
20:15   GONG Zhichao   CHN   2     Match 117  
  MIZUI Yasuko   JPN   0     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30     TAKIMOTO Makoto   JPN   0100S   TKG   Tatami 1
Match 36
      BOURAS Djamel   FRA   0001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Table Tennis Doubles Third Round
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
21.00     5   248
250
  /
  KOR   21   21   21   -   -       Match3
      14   243
244
  /
  JPN   13   11   5   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Middlewt 81kg Final
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30   Gold Medal TAKIMOTO Makoto   JPN   0021S   SON   Tatami 2
Match 40
  Silver Medal   CHO In-Chul   KOR   0001C     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Breaststroke Final
Results for 18 Sep 20:32 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal QUANN Megan   USA   1:07.05        
    2   Silver Medal JONES Leisel   AUS   1:07.49   0.44    
    3   Bronze Medal HEYNS Penny   RSA   1:07.55   0.50    
    6     TANAKA Masami   JPN   1:08.37   1.32    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Equestrian Team Three-Day Event Dressage
Results for 16 Sep 09:30 Official
Rk   Country   Team
Score
 
1   AUS   112.60  
2   GBR   115.20  
3   USA   125.40  
4   FRA   140.20  
5   NZL   143.60  
6   GER   150.40  
9   JPN   171.60  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 200m Breaststroke Heats
Results for 19 Sep 11:20 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     MITCHELL Ryan   AUS   2:14.69        
    2     GUSTAVSSON Martin   SWE   2:15.02   0.33    
    3     HAYASHI Akira   JPN   2:15.54   0.85    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Middlewt 63kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     SCHUTZ Celita   USA   0120S   KUM   Tatami 2
Match 16
      MAEDA Keiko   JPN   0102     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Table Tennis Singles Preliminaries
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
20.00     23   158   TASAKI Toshio   JPN   21   11   21   21   -       Match21
      55   121   GAMBRA SAID Jorge   CHI   17   21   15   15   -       Official
12.00     22   155   ISEKI Seiko   JPN   16   21   21   21   -       Match17
      44   181   CHENG Yinghua   USA   21   18   17   16   -       Official
15.00     22   155   ISEKI Seiko   JPN   21   21   21   -   -       Match16
      56   129   ARADO Francisco   CUB   7   7   17   -   -       Official
15.00     23   158   TASAKI Toshio   JPN   21   21   21   -   -       Match19
      43   133   PLACHY Josef   CZE   14   19   17   -   -       Official