© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Table Tennis Doubles Preliminaries
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3       Status
21.00     12   156
157
  /
  JPN   21   21   -               Match11
      25   181
182
  /
  USA   8   13   -               Official
16.00     13   155
158
  /
  JPN   21   21   -               Match13
      17   113
114
  /
  BEL   10   11   -               Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Table Tennis Doubles Preliminaries
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3       Status
20.00     14   243
244
  /
  JPN   21   12   21               Match17
      18   236
237
  /
  HKG   19   21   12               Official
17.00       10   246
247
  /
  JPN   18   14   -               Match5
    23   252
253
  /
  LTU   21   21   -               Official
12.15     14   243
244
  /
  JPN   17   21   21               Match16
      30   215
217
  /
  CHI   21   14   19               Official
11.30     10   246
247
  /
  JPN   17   21   21               Match4
      27   201
204
  /
  AUS   21   11   17               Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Archery Individual 1/32 Eliminations
Results for 17 Sep 09:00 Official

Time
  Bk
No
 
Archer
 
Country
 
Total
 
Details
09:00   32     ASANO Mayumi   JPN   154     Match 06
10   YANG Jianping   CHN   156     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Badminton Singles Round of 32
Results for 17 Sep 09:40 Official
Time   Name Country Score   Details  
09:40   MIZUI Yasuko   JPN   2     Match 33  
  YAKUSHEVA Marina   RUS   0     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Backstroke Heats
Results for 17 Sep 10:18 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     NAKAMURA Mai   JPN   1:00.88        
    2     MOCANU Diana   ROM   1:01.18   0.30    
    3     ORNSTEDT Louise   DEN   1:01.98   1.10    
    4     INADA Noriko   JPN   1:02.19   1.31    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Archery Individual 1/32 Eliminations
Results for 17 Sep 09:52 Official

Time
  Bk
No
 
Archer
 
Country
 
Total
 
Details
09:52   8     van LAMOEN Denisse Astrid   CHI   146     Match 21
33   KAWAUCHI Sayoko   JPN   151     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting 10m Air Pistol Qualification
Results for 17 Sep 09:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1069     TAO Luna   CHN   390.0    
2   1320     SEKARIC Jasna   YUG   388.0      
3   1178     ASPANDIYAROVA Dina   KAZ   388.0      
7   1171     INADA Yoko   JPN   383.0      
8   1170     FUKUSHIMA Michiko   JPN   383.0      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Artistic Gymnastics Qualification Subdivision 4 - Rotation 4
Results for 17 Sep 21:09 Official
 
Rk
 
Bib
   
Gymnast
 
Country
  Total
Points
 
1   374     KHORKINA Svetlana   RUS   39.005  
2   368     RADUCAN Andreea   ROM   38.717  
3   364     AMANAR Simona   ROM   38.700  
32   353     YAMAWAKI Kana   JPN   37.181  
  54   352     TAKENAKA Miho   JPN   35.900  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Weightlifting 62kg Category
Results for 17 Sep 19:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1 Gold Medal PECHALOV Nikolay   CRO   325.0
2 Silver Medal SABANIS Leonidas   GRE   317.5  
3 Bronze Medal MINCHEV ANGELOV Sevdalin   BUL   317.5  
7   IKEHATA Hiroshi   JPN   300.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Breaststroke Heats
Results for 17 Sep 11:14 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     POEWE Sarah   RSA   1:08.06        
    2     WHITE Tarnee   AUS   1:08.35   0.29    
    3     TANAKA Masami   JPN   1:09.12   1.06    
          ISODA Junko   JPN            

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Table Tennis Singles Preliminaries
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
11.00     22   247   SAKATA Rinko   JPN   18   21   18   21   21       Match16
      53   258   OSONAIKE Funke   NGR   21   15   21   8   15       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Shooting 10m Air Pistol Final
Results for 17 Sep 11:30 Official
Rk Bib   Name   Country   Score  
1   1069   Gold Medal TAO Luna   CHN   488.2      
2   1320   Silver Medal SEKARIC Jasna   YUG   486.5      
3   1009   Bronze Medal FORDER Annemarie   AUS   484.0      
5   1170     FUKUSHIMA Michiko   JPN   483.7      
8   1171     INADA Yoko   JPN   481.2      

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 400m Freestyle Heats
Results for 17 Sep 12:15 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     MUNZ Diana   USA   4:10.39        
    2     TCHEMEZOVA Nadejda   RUS   4:10.76   0.37    
    3     POTEC Camelia   ROM   4:11.92   1.53    
    8     TAJIMA Yasuko   JPN   4:17.23   6.84    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 400m Freestyle Heats
Results for 17 Sep 12:22 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     CHEN Hua   CHN   4:10.56        
    2     STOCKBAUER Hannah   GER   4:10.76   0.20    
    3     RIGAMONTI Flavia   SUI   4:11.77   1.21    
    5     YAMADA Sachiko   JPN   4:12.45   1.89    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 400m Ind Medley Heats
Results for 17 Sep 13:00 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     VENDT Erik   USA   4:17.15        
    2     TANIGUCHI Shinya   JPN   4:17.36   0.21    
    2     NORRIS Justin   AUS   4:17.36   0.21    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 400m Ind Medley Heats
Results for 17 Sep 13:07 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     DOLAN Tom   USA   4:15.52        
    2     BATHAZI Istvan   HUN   4:18.85   3.33    
    3     TABUCHI Susumu   JPN   4:20.76   5.24    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Archery Individual 1/16 Eliminations
Results for 17 Sep 14:52 Official

Time
  Bk
No
 
Archer
 
Country
 
Total
 
Details
14:52   33   KAWAUCHI Sayoko   JPN   160     Match 43
1     FAIRWEATHER Kate   AUS   158     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Table Tennis Singles Preliminaries
Official
    Bib   Player   Country   1   2   3   4   5   Status
15.00     22   155   ISEKI Seiko   JPN   21   21   21   -   -       Match16
      56   129   ARADO Francisco   CUB   7   7   17   -   -       Official
15.00     23   158   TASAKI Toshio   JPN   21   21   21   -   -       Match19
      43   133   PLACHY Josef   CZE   14   19   17   -   -       Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Preliminaries Game 2
Results for 17 Sep 12:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11  12  13          
17 Sep 12:30       JPN (---)   0   0   0   0   0   0   0   1   1   0   0   0   0      2   Game 2
    USA (---)   0   0   0   0   0   0   2   0   0   0   0   0   2      4   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Weightlifting 48kg Category
Results for 17 Sep 15:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1 Gold Medal DRAGNEVA Izabela   BUL   190.0  
2 Silver Medal NOTT Tara   USA   185.0  
3 Bronze Medal RUMBEWAS Raema Lisa   INA   185.0  
7   NIYANAGI Kaori   JPN   175.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Lightwt 66kg Round 2
Official
  Judoka   Country   Result   Status
15.00     NAKAMURA Yukimasa   JPN   0201K   P16   Tatami 1
Match 8
      LOUNIFI Anis   TUN   0100K     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Olympic Sprint Qualifying
Results for 17 Sep 18:00 Official
Heat   Rk         Country   Name   Time      
    5         JPN   KAMIYAMA Yuichiro   45.406      
  INAMURA Narihiro  
  NAGATSUKA Tomohiro  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Backstroke Semifinals
Results for 17 Sep 19:07 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     NAKAMURA Mai   JPN   1:01.07        
    2     INADA Noriko   JPN   1:01.25   0.18    
    3     ZHIVANEVSKAYA Nina   ESP   1:01.41   0.34    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Preliminaries Game 3
Results for 17 Sep 17:30 Official
    Country     Score   Total   Status
              1   2   3   4   5   6   7   8   9           
17 Sep 17:30       CUB (0-1)   0   0   0   0   0   0   1      1   Game 3
    JPN (1-0)   1   1   0   2   0   0   0      4   Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Cycling Track Olympic Sprint First Round
Results for 17 Sep 19:10 Official
Heat         Country   Name   Time      
1       GRE   VASILOPOULOS Lampros   45.079      
  BARGKAS Kleanthis  
  GEORGALIS Dimitrios  
          JPN   KAMIYAMA Yuichiro   45.264      
  INAMURA Narihiro  
  NAGATSUKA Tomohiro  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Butterfly Final
Results for 17 Sep 19:27 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal de BRUIJN Inge   NED   56.61      
    2   Silver Medal MORAVCOVA Martina   SVK   57.97   1.36    
    3   Bronze Medal TORRES Dara   USA   58.20   1.59    
    6     ONISHI Junko   JPN   59.13   2.52    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 100m Breaststroke Final
Results for 17 Sep 19:33 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1   Gold Medal FIORAVANTI Domenico   ITA   1:00.46      
    3   Bronze Medal SLOUDNOV Roman   RUS   1:00.91   0.45    
    2   Silver Medal MOSES Ed   USA   1:00.73   0.27    
    4     KITAJIMA Kosuke   JPN   1:01.34   0.88    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Swimming 100m Breaststroke Semifinals
Results for 17 Sep 19:53 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    1     QUANN Megan   USA   1:07.79        
    2     JONES Leisel   AUS   1:08.03   0.24    
    3     WHITE Tarnee   AUS   1:08.61   0.82    
    4     TANAKA Masami   JPN   1:09.04   1.25    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Swimming 400m Ind Medley Final
Results for 17 Sep 20:35 Official
    Rk     Name   Country   Time   Time Behind    
    3   Bronze Medal MYDEN Curtis   CAN   4:15.33   3.57    
    1   Gold Medal DOLAN Tom   USA   4:11.76      
    2   Silver Medal VENDT Erik   USA   4:14.23   2.47    
    8     TANIGUCHI Shinya   JPN   4:20.93   9.17    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Weightlifting 56kg Category
Results for 16 Sep 19:30 Official
Rk   Lifter   Country   Total  
1 Gold Medal MUTLU Halil   TUR   305.0
2 Silver Medal IVANOV Ivan   BUL   292.5  
3 Bronze Medal WU Wenxiong   CHN   287.5  
14   TAGASHIRA Koki   JPN   252.5  
16   KIKUZUMA Yasuji   JPN   250.0  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Lightwt 52kg Semifinals
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       LIU Yuxiang   CHN   0001   YSG   Tatami 1
Match 35
    NARAZAKI Noriko   JPN   1000     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Judo Half-Lightwt 52kg Final
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30   Silver Medal   NARAZAKI Noriko   JPN   0100S   SOO   Tatami 1
Match 40
  Gold Medal VERDECIA Legna   CUB   1001     Official

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Football Preliminaries Group D Match 16
Results for 17 Sep 20:00 Official
  Country   1   2       Total  
  JPN   0   2               2  
    SVK   0   1               1  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Badminton Singles Round of 32
Results for 17 Sep 21:30 Official
Time   Name Country Score   Details  
21:30     IDA Takako   JPN   0     Match 59  
SORENSEN Mette   DEN   2     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Archery Individual Ranking Round
Official
Rk Bk
No
Archer   Country   Score
1   36   KIM Soo-Nyung   KOR   671  
2   31   VALEEVA Natalia   ITA   667  
3   35   KIM Nam-Soon   KOR   662  
6   33   KAWAUCHI Sayoko   JPN   654  
40   32   ASANO Mayumi   JPN   621  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Archery Individual Ranking Round
Official
Rk Bk
No
Archer   Country   Score
1   96   JANG Yong-Ho   KOR   665  
2   98   OH Kyo-Moon   KOR   660  
3   97   KIM Chung-Tae   KOR   655  
35   89   HAMANO Yuji   JPN   623  
44   91   MATSUSHITA Takayoshi   JPN   614  
50   90   MAKIYAMA Masafumi   JPN   604  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Triathlon
Results for 17 Sep 10:00 Official
Rk Bib   Name   Country   Time Behind  
1   18   Gold Medal WHITFIELD Simon   CAN   1:48:24.02    
2   50   Silver Medal VUCKOVIC Stephan   GER   +13.56    
3   32   Bronze Medal REHULA Jan   CZE   +22.62    
21   29     OBARA Takumi   JPN   +02:05.93    
36   30     FUKUI Hideo   JPN   +03:40.77    
46   31     NISHIUCHI Hiroyuki   JPN   +08:35.74    

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Women's Badminton Singles Round of 32
Results for 17 Sep 15:50 Official
Time   Name Country Score   Details  
15:50   YONEKURA Kanako   JPN   2     Match 46  
  WECKSTROM Anu   FIN   0     Official  

© 1996-2000 SOCOG and IBM. All Rights Reserved.
Men's Judo Half-Lightwt 66kg Repechage
Official
  Judoka   Country   Result   Status
20.30       NAKAMURA Yukimasa   JPN   0000   SUK   Tatami 1
Match 36
    MIRESMAEILI Arash   IRI   1000     Official
15.00     NAKAMURA Yukimasa   JPN   1010   UMA   Tatami 1
Match 32
      BAGLAYEV Ivan   KAZ   0000     Official
15.00       NYAMLKHAGVA Purevdorj   MGL   0010S   DAB   Tatami 1
Match 28
    NAKAMURA Yukimasa   JPN   0011C     Official